99368930
Цікаве

Ківсяк – небезпечний шкідник чи корисний мешканець ґрунту?

Кожен, хто копав город навесні, зустрічав їх – невеликих звивистих багатоніжок, які згортаються в щільну спіраль при найменшій небезпеці. Ці створіння – ківсяки, одні з найдавніших мешканців нашої планети, які живуть поруч з людиною від початку землеробства. Їх історія налічує понад 300 мільйонів років, що робить їх справжніми живими викопними.

Загальна характеристика ківсяків

Ківсяки належать до класу двопарноногих багатоніжок. Їхнє тіло нагадує живий броньований потяг – довге, циліндричне, складене з багатьох сегментів. Кожен сегмент несе дві пари коротких ніжок, які рухаються з дивовижною злагодженістю. Забарвлення більшості видів варіює від сірого до коричневого, що допомагає їм залишатися непомітними серед опалого листя та ґрунту. Довжина тіла більшості видів становить від 2 до 5 сантиметрів, хоча тропічні види можуть виростати значно більшими.

Kivsyak03Поширення та середовище існування

В Україні ківсяки живуть скрізь, де є достатньо вологи та органічних решток. Вони особливо полюбляють:

  • Старі листяні ліси з товстим шаром підстилки
  • Компостні купи в садах
  • Вологі ділянки городів
  • Теплиці з багатим органікою ґрунтом
  • Парки та міські сади

Найбільша різноманітність видів спостерігається в тропічних регіонах, де умови для їх існування оптимальні цілий рік.

Спосіб життя та харчування

Вдень ківсяки ховаються під камінням, корчами або в ґрунті. З настанням сутінків вони виходять на полювання. Їхня їжа – це переважно рослинні рештки, які вже почали розкладатися. Але іноді вони не проти поласувати і живими рослинами, особливо молодими паростками та ніжними коренями.

Цікаво, що ківсяки відіграють важливу роль у процесі ґрунтоутворення:

  1. Подрібнюють великі рослинні рештки
  2. Збагачують ґрунт органічними речовинами
  3. Покращують його структуру
  4. Сприяють розвитку корисних мікроорганізмів
  5. Беруть участь у кругообігу поживних речовин

Розмноження та життєвий цикл

Навесні самки ківсяків відкладають яйця у спеціально підготовлені ямки в ґрунті. З яєць виходять крихітні личинки з шістьма парами ніг. З кожним линянням кількість сегментів і ніг збільшується, поки молодий ківсяк не досягне розмірів дорослої особини. Цей процес може тривати від кількох місяців до року, залежно від виду та умов середовища.

Ківсяки як шкідники

У садах та городах ці багатоніжки можуть завдавати помітної шкоди. Вони особливо полюбляють:

  • Молоду картоплю
  • Редиску та моркву
  • Полуницю
  • Розсаду різних овочів
  • Молоді паростки бобових культур

Пошкоджені рослини мають характерні округлі виїмки на бульбах або коренеплодах. Молоді рослини можуть повністю загинути від пошкодження кореневої системи. Особливо відчутної шкоди ківсяки завдають у теплицях, де створюються оптимальні умови для їх розмноження.

Методи боротьби з ківсяками

Щоб зменшити кількість ківсяків на ділянці, варто:

  1. Ретельно перевіряти гній та компост перед внесенням
  2. Збирати та спалювати рослинні рештки
  3. Розкладати пастки з шматочків картоплі
  4. За потреби використовувати спеціальні препарати
  5. Регулярно перекопувати ґрунт восени
  6. Висівати рослини-репеленти по периметру грядок
Unnamed 2
Êèâñÿê http://www.m-sokolov.ru/2015/03/10/julida/

Ківсяки як домашні улюбленці

Дивно, але деякі види тропічних ківсяків стали популярними домашніми улюбленцями. Їх тримають у тераріумах, де вони можуть жити до 10 років. Ці гіганти серед ківсяків досягають довжини 20-30 сантиметрів і вражають своїм спокійним характером. Догляд за ними відносно простий: потрібно підтримувати відповідну вологість, температуру та забезпечувати різноманітне харчування.

Цікаві факти про ківсяків

При небезпеці ківсяки виділяють захисну речовину з запахом йоду. Цей природний репелент відлякує більшість хижаків. А ще ківсяки допомагають створювати родючий ґрунт, переробляючи рослинні рештки. Деякі види світяться в темряві, а інші можуть змінювати колір залежно від харчування.

Висновок

Ківсяки – це дивовижні створіння, які заслуговують нашої уваги. Так, іноді вони завдають шкоди городині, але їхня роль у природі значно важливіша. Вони – невтомні трудівники, які перетворюють мертву органіку на поживний ґрунт. Без них наші ліси були б завалені опалим листям, а ґрунти були б менш родючими.

Бажаєте дізнатися більше про життя цих цікавих істот? Спробуйте знайти їх у своєму саду та поспостерігати за ними. Тільки не забудьте повернути їх назад у вологе та темне місце – саме там вони почуваються найкраще.

Photo of Олена Ковальчук

Олена Ковальчук

Пишу про все, що надихає та змушує задуматися. Маю журналістську освіту та багато років досвіду у створенні пізнавальних матеріалів. Захоплююсь наукою, культурою та історіями успіху. Шукаю цікаве в усьому, аби ділитися знаннями, які допомагають відкривати нові горизонти, бачити красу світу та отримувати корисні поради для життя.

Related Articles

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button