99368930
Цікаве

Хто є найбільшою твариною у світі: все про синього кита

Коли дивишся документальний фільм про океан і бачиш синього кита поруч з човном, серце завмирає від масштабу. Ця тварина настільки велика, що в її артерії людина могла б проповзти навколішки. Синій кит — справжній володар нашої планети за розмірами.

Синій кит — справжній гігант океанів

Синій кит виростає до 33 метрів в довжину. Це як три міські автобуси, поставлені один за одним. Вага може сягати 190 тонн — стільки важать 30 слонів разом.

Серце синього кита важить як невелика машина, близько 400 кілограмів. Воно качає кров через судини завтовшки з садовий шланг. Язик важить як слон — 3 тонни. А в головній артерії людина могла б проповзти, не торкаючись стінок.

Шкіра кита має унікальний блакитно-сірий колір з світлими плямами. Під водою вона виглядає справді синьою — звідси і назва. На животі розташовані складки, які дозволяють розтягувати пащу до величезних розмірів.

Najbilshi 1Порівняйте з найбільшою наземною твариною — африканським слоном. Слон важить максимум 7 тонн. Синій кит у 27 разів важчий. Навіть найбільші динозаври програють йому в розмірі.

Тіло кита ідеально пристосоване до життя в океані. Обтічна форма дозволяє розвивати швидкість до 50 кілометрів на годину. Це швидше за багато моторних човнів. Хвостовий плавець шириною 8 метрів працює як потужний мотор.

Як живе океанський велетень

Синій кит їсть лише дрібні рачки — криль. За день він з’їдає до 4 тонн цієї дрібноти. Це як з’їсти 40 мішків картоплі. Уявіть: тварина розміром з будинок харчується створіннями завдовжки 2 сантиметри.

Спосіб полювання простий але ефективний. Кит відкриває величезну пащу, заковтує тонну води з крилем, потім виштовхує воду через вуса. Криль залишається всередині як в сітці. За одну “ковтку” кит може проковтнути стільки їжі, скільки людина з’їдає за місяць.

Ці гіганти мешкають у всіх океанах світу. Влітку плавають в холодних водах Арктики і Антарктики, де багато криля. Взимку мігрують до теплих морів для розмноження.

За рік синій кит пропливає відстань як від Києва до Нью-Йорка і назад — близько 20 тисяч кілометрів. Деякі особини долають навіть більше — до 30 тисяч кілометрів за рік.

Під водою кити спілкуються за допомогою звуків низької частоти. Ці “пісні” поширюються на сотні кілометрів через океан. Китам вони замінюють мобільний зв’язок.

Потомство і тривалість життя

Самка народжує одне дитинча раз на 2-3 роки. Вагітність триває майже рік — 11 місяців. Малюк при народженні важить як бегемот — 3 тонни, і завдовжки 7 метрів. Це більше за багатьох дорослих тварин.

Мати годує дитинча молоком цілий рік. Китяче молоко жирніше за вершки — 30-50% жиру. Малюк щодня набирає 90 кілограмів ваги. За рік він виростає вдвічі. Це найшвидший ріст серед усіх тварин на планеті.

Синій кит живе 80-90 років. Це довше за людину. Вчені визначають вік за нарістаннями у вусі, як роки дерева за кільцями. Найстарший знайдений кит прожив 110 років.

Інші велетні нашої планети

Африканський слон панує на суші. Самці важать до 7 тонн і виростають до 4 метрів заввишки. Хобот слона містить 40 тисяч м’язів — це більше, ніж в усьому тілі людини.

Thumb 1600 0 0 0 Crop 870x400 1Китова акула — найбільша риба світу. Виростає до 18 метрів і важить 20 тонн. Попри розміри, харчується планктоном, як синій кит. Пащу відкриває шириною півтора метра.

Патаготитан жив 100 мільйонів років тому в Аргентині. Цей динозавр важив як 12 слонів — 80 тонн. Шия сягала 12 метрів заввишки. Він міг заглянути у вікно 4-поверхового будинку.

Колосальний кальмар живе в глибинах Антарктики. Довжина з щупальцями досягає 14 метрів. Очі завбільшки з футбольний м’яч — найбільші в тваринному світі.

Наша планета потребує великих тварин

Синій кит та інші гіганти — це скарби природи. У 20 столітті китобої майже знищили синіх китів. З 350 тисяч особин залишилось лише 400. Зараз їх число зросло до 25 тисяч, але це все ще критично мало.

Великі тварини підтримують баланс в природі. Слони в Африці розчищають ліси, створюючи шляхи для інших тварин. Кити удобрюють океан, перемішуючи воду і переносячи поживні речовини з глибин на поверхню.

Ми можемо допомогти — підтримувати заповідники, не купувати речі з слонової кістки, обирати екологічно чисті продукти. Відмова від пластику рятує китів від отруєння. Кожен крок важливий для збереження цих неймовірних створінь.

Наші діти заслуговують на те, щоб побачити справжніх гігантів планети. Не лише в музеях, а живими у їхньому природному середовищі.

Photo of Олена Ковальчук

Олена Ковальчук

Пишу про все, що надихає та змушує задуматися. Маю журналістську освіту та багато років досвіду у створенні пізнавальних матеріалів. Захоплююсь наукою, культурою та історіями успіху. Шукаю цікаве в усьому, аби ділитися знаннями, які допомагають відкривати нові горизонти, бачити красу світу та отримувати корисні поради для життя.

Related Articles

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button