Що таке аскарида людська і як позбутися аскаридозу?
На жаль, не один з нас не застрахований від зустрічі з непроханими “квартирантами” у власному організмі. Паразити були і залишаються частиною нашого життя, особливо такий поширений гість як аскарида людська. Щороку в світі реєструється близько 1,4 мільярда випадків зараження цим паразитом, що робить його одним з найпоширеніших гельмінтів людини.
Морфологія та біологія аскариди людської
Аскарида – це довгий круглий черв’як, схожий на дощового черв’яка, але більший. Самки виростають до 40 см, а самці трохи менші – до 25 см. Тіло черв’яка має блідо-рожевий колір і покрите щільною оболонкою, яка захищає його від травних соків кишечника.
Всередині тіла аскариди розташовані всі життєво важливі органи. Травна система починається ротовим отвором і закінчується анальним. Цікаво, що аскариди не мають органів дихання – вони отримують кисень через шкіру. Їхня нервова система досить примітивна, але достатня для виживання в умовах кишечника.
Життя аскариди починається з яйця. Доросла самка відкладає до 200 тисяч яєць на день. Ці яйця виходять з організму людини і потрапляють у ґрунт. Там вони дозрівають приблизно два тижні. Коли яйце потрапляє в організм нової людини, з нього виходить личинка. Вона пробиває стінку кишечника і потрапляє в кров.
Життєвий цикл аскариди включає кілька стадій:
- Яйце потрапляє в ґрунт
- У ґрунті протягом 2-3 тижнів формується личинка
- Заражене яйце потрапляє в організм людини
- Личинка вилуплюється в тонкому кишечнику
- Пробиває стінку кишечника і мігрує з кров’ю
- Через легені підіймається в глотку
- Проковтується зі слиною назад у кишечник
- Дозріває до дорослої особини
Шляхи зараження аскаридозом
Зазвичай ми заражаємося через брудні руки або немиті овочі та фрукти. Особливо небезпечні овочі, які ростуть близько до землі – морква, редиска, полуниця. Також можна заразитися через воду з незахищених джерел або через ґрунт при садівничих роботах.
Найчастіше аскаридоз зустрічається у дітей – вони частіше контактують із землею і рідше миють руки. Також у зоні ризику садівники та городники, які працюють із ґрунтом. Важливо розуміти, що яйця аскарид надзвичайно стійкі до впливу навколишнього середовища і можуть зберігати життєздатність у ґрунті до кількох років.
Симптоми та ознаки аскаридозу
Перші ознаки з’являються, коли личинки подорожують по організму. З’являється сухий кашель, може підвищитися температура. На шкірі можуть з’явитися висипання – це алергічна реакція на личинок. Особливо небезпечний період, коли личинки проходять через легені – може розвинутися пневмонія.
Коли дорослі черви оселяються в кишечнику, з’являються інші симптоми:
- Біль у животі, особливо навколо пупка
- Нудота, іноді блювота
- Проблеми зі стільцем – то запори, то проноси
- Слабкість і втома
- Поганий апетит і втрата ваги
- Здуття живота
- Скрипіння зубами уві сні
- Дратівливість і порушення сну
Діагностика аскаридозу
Щоб виявити аскариди, лікар призначає аналіз калу. У лабораторії шукають яйця паразитів. Іноді доводиться здавати аналіз кілька разів, бо яйця відкладаються нерегулярно.
Також можуть призначити аналіз крові – при аскаридозі підвищується кількість еозинофілів (особливих клітин крові, які борються з паразитами). В деяких випадках проводять рентгенографію кишечника або УЗД органів черевної порожнини.
Лікування аскаридозу
Лікування призначає тільки лікар. Зазвичай використовують препарати, які вбивають дорослих червів. Курс лікування короткий – 1-3 дні. Найчастіше призначають такі препарати як мебендазол, альбендазол або пірантел.
Після прийому ліків важливо дотримуватися дієти:
- Їсти більше клітковини (овочі, фрукти)
- Пити багато води
- Обмежити жирну і важку їжу
- Виключити алкоголь
- Вживати ферментні препарати за призначенням лікаря
Профілактика аскаридозу
Запобігти зараженню простіше, ніж лікуватися. Основні правила:
- Мити руки перед їжею і після туалету
- Ретельно мити овочі та фрукти
- Не пити воду з незнайомих джерел
- Обдавати окропом зелень і овочі, які їдять сирими
- Регулярно проводити вологе прибирання
- Захищати пісочниці від тварин
- Носити рукавички під час роботи з землею
Висновок
Аскаридоз – неприємна, але цілком виліковна хвороба. Головне – вчасно помітити симптоми і звернутися до лікаря. А ще краще – дотримуватися простих правил гігієни і не давати паразитам шансу оселитися у вашому організмі. Пам’ятайте, що профілактика завжди легша і дешевша за лікування. Бережіть себе і будьте здорові!